Terapia traumy

Czym jest trauma?
Nasze psychiczne zranienia są traumatyczne, jeśli są rezultatem nagłego i intensywnego zagrożenia lub efektem bycia narażonym na długotrwałe poczucie lęku i niepokoju. Traumatycznym doświadczeniem może być m.in.: choroba, operacja, pobyt w szpitalu w dzieciństwie, utrata domu rodzinnego, doświadczenie zaniedbania, emocjonalnej lub fizycznej przemocy, bycie świadkiem przemocy, ofiarą wypadku, doświadczenia prenatalne, porodowe, utrata rodzeństwa, śmierć kluczowych opiekunów.

Jakie są symptomy po doświadczeniu traumy?
Jeśli stresującym wydarzeniom towarzyszyło poczucie bezradności i bezbronności, a nawet poczucie zagrożenia życia lub własnej integralności, często dochodzi do rozwininęcia się i umocnienia na całe życie lękowych wzorców zachowania i przeżywania świata.  Traumatyczne wydarzenia z przeszłości zostawiają negatywny wzorzec w naszym układzie nerowowym, są odpowiedzialne za flashback’i, lęk, drażliwość, poczucie rozczarowania, smutku, wściekłości, wyparcia, wielu reakcji psychosomatycznych

Czym jest terapia traumy?
Terapia traumy ma na celu zapewnienie ulgi w cierpieniu spowodowanym wydarzeniami traumatycznymi, do których doszło w przeszłości. Jej celem jest ustabilizowanie nas, umożliwienie nam doświadczenia innej jakości w życiu: bezpieczeństwa, wsparcia i poszerzonej świadomości, stworzenie nowych punktow odniesienia w naszym systemie nerwowym, byśmy mogli uwolnić się od bólu przeszłości i zbudować nowe poczucie siebie w teraźniejszości.

Czy traumę można wyleczyć ?
Niezależnie od tego z jakiego powodu odczuwamy dyskomofort emocjonalny, psychiczny i somatyczny w odpowiedzi na przeżytą traumę, mamy szansę na nowy początek, na uzyskanie poczucia zaradności i kształtowanie naszego życia w zgodzie z naszym potencjałem. Warto zacząć proces zmian, uleczyć dawne rany.

Jak zacząć?
Zapraszam do umowienia się na sesję i zaczęcie zmian.

Dziękuję za Wasze zaufanie.  Z wdzięcznością towarzyszę w pięknych procesach osob, które czują się gotowe na ponowne wejście w swoje źycie.